Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди Италија, јавува ЕМСЦ.

Епицентарот бил во близина на градот Фоџа на длабочина од два километри. Се уште нема информации за жртви и материјална штета.