Еден човек е мртов, а друг повреден откако ненадејно се појави голема дупка под базен во селото Кармеи Јосеф во Израел, потврдија властите во четвртокот, објави NY Post.

Починатиот маж, идентификуван од полицијата како 32-годишниот Клило Кимхи, наводно присуствувал на приватен, славенички настан организиран од компанија која изнајмувала простор за своите вработени.

Пријателите веќе се збогуваат со Кимхи на неговиот Фејсбук профил по неговата смрт.

Завршена потрага

Еден му се заблагодари за неговата смеа, а друг го опиша како „најдобриот пријател на светот“.

Израел Хајом, весник на хебрејски јазик, ја објави смртта на Кимхи на Фејсбук, пишувајќи: „Срцето скршено на парчиња: Клило Кимхи е жртва на катастрофа во приватен базен во Јосеф. Нека неговиот спомен е благослов.

Снимката од трагичниот инцидент – споделена од Fox News Digital – покажува дупка која се појавува во базенот, брзо ја влече водата надолу додека капачите се обидуваат да избегаат.

Телото на Кимхи било пронајдено неколку часа подоцна откако персоналот за итна помош ја завршил потрагата, според локалните извештаи во Израел.

Капачите можеби мислеле дека тоа е игра

Во изјава за Fox News Digital, израелската полиција соопшти: „На крајот од оперативната потрага, полицијата, противпожарните и спасувачките служби го лоцираа исчезнатиот маж, жител на Тел Авив – за жал, тој почина“, се вели во соопштението.

Авив Бублил, спасител кој работел покрај базенот, за израелскиот весник Ynet изјавил дека тоа се случило околу 14:00 часот. Тој вели дека луѓето врескале додека не излегле од базенот.

Бублил додаде дека пливачите можеби мислеле дека тоа е игра.

– Неколку секунди подоцна земјата само пропадна, нешто што изгледаше како џиновска дупка. Видов двајца… двајца исчезнаа. Еден што не можевме да го лоцираме, а еден од горе се гледаше меѓу урнатините. Мојот прв инстинкт беше да се обидам да влезам внатре… но немаше начин да влезам внатре. Затоа повикавме спасувачка служба – изјави Бублил.

На друг возрасен маж кој успеал да побегне му била укажана помош, а велат дека бил вознемирен. Тој се здобил со полесни повреди на главата и екстремитетите и по укажаната лекарска помош е префрлен во болница.