Tри лица загинаа денеска во тешка сообраќајна несреќа на патот А14 во Германија, а 18 се повредени. Според полицијата, несреќата се случила околу 17 часот меѓу клучките Хале-Трот и Хале-Торнау.

– Во несреќата учествувале два автомобили и два камиони. Неколку луѓе останаа заробени во нивните возила, изјави портпаролката на полицијата.

Јуниорскиот тим на ФК Фортуна Магдебург се возел во минибус. Младите патувале на турнеја во Мерсебург. Според клубот, сите играчи и тренери се пренесени во болница.

– Ниту еден член на клубот не е смртно настраан. Изразуваме длабоко сочувство до роднините на жртвите, соопштија вечерва од клубот.

Побаран е голем контингент полиција, пожарникари и спасувачки служби и неколку спасувачки хеликоптери, а А14 е целосно затворен. Полицијата во моментов работи на утврдување на околностите на несреќата, пренесува Билд. Се очекува автопатот да остане затворен до петок наутро.

📸

📸

📸

📸