73-годишен маж од Радовиш починал кога трактор на кој се возел излетал од патот.

Според полицијата, вчера во 11 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на земјен шумски пат во атарот на селото Козбунар, Радовишко, Л. К. (73) од село Штурово, Радовишко, управувајќи трактор „имт“ со приколка, со радовишки регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот.

Од добиените повреди, сопатникот Ј. А. (73) од Радовиш починал на самото место, смрт констатирал лекар од Здравствениот дом Радовиш, а возачот Л. К., поради добиените повреди, бил пренесен на лекување во комплекс клиниките „Мајка Тереза“ во Скопје.

Увид на местото извршиле јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и екипа на Одделението за внатрешни работи Радовиш.