Во неделата рано наутро во Хрватска се случи тешка сообраќајна несреќа во која загина 27 годишен полицаец. Во судирот меѓу комбе и цистерната едно лице починало на лице место, а друго е пренесено во сплитската болница.

Загина млад полицаец. Трагичната вест беше објавена на веб-страница на ХВИДР Томиславград. Велат дека е син на нивен член.

– Почитувани пријатели, во неделата во раните утрински часови во Дуги Рат кај Омиш, вработен во Поморската полиција Сплит, 27-годишниот Анте Периќ (Нуги), син на нашиот истакнат член Јоза, загина како последица на сообраќајна несреќа, објавија тие.

– Последното испраќање на Анте ќе се одржи на локалните гробишта во селото Еминово до Томиславград во среда, а времето на погребот ќе биде објавено подоцна. Во името на сите членови на ХВИДР Томиславград и ХБЖ, изразуваме длабоко и искрено сочувство до нашиот Јоза и членовите на неговото семејство, објави Хвидра.