Жалост во Кожани за 27-годишната Ирини која загина во сообраќајна несреќа два дена пред нејзината свадба.

Кожани е зафатен од жалост по смртта на 27-годишната Ирини Кандена. Ирини, која работела како воспитувачка во градинка, минатиот четврток излегла да се забавува со другарките, додека нејзината свадба била закажана за саботата на 27-ми август.

Додека се враќала од моминската веселба, според грчките медиуми, 20-годишно момче албанско потекло ја удрило со моторот што го управувал и ја си заминал. 20-годишникот бил уапсен кратко време подоцна поради сообраќајната несреќа.

На несреќната девојка ѝ била укажана помош во градската болница, а според информациите и возачот на моторот бил опериран.

За жал, 27-годишната девојка не преживеала и им подлегнала на повредите, предизвикувајќи тага кај нејзиното семејство, партнерот, пријателите и колегите.