Кристина имала големи планови пред неа, вклучувајќи ја и свадбата следната година

Кристина Живановиќ (23), по потекло од Сокобања, почина вчера на Малта. Трагедијата се случила околу 15.00 часот кога во неа удрил автобус на кој Кристина брзала да се качи за да се врати дома, а по што девојчето не можело да се спаси. Таа на лице место им подлегнала на повредите.

Кристина имала уште големи планови пред неа, вклучувајќи ја и свадбата следната година. Нејзиното момче Даниел Васало останал шокиран кога дознал што се случило со Кристина.

– Моментално е во болница под надзор на лекар. Се обидов да разговарам со него утрово, но тоа траеше само две минути. многу му е тешко. Ќе стигнам утре, па ќе видам како е – раскажа таткото на Кристина.

Даниел на својот Фејсбук профил сподели слика од него и Кристина, и напиша потресна порака.

„Ќе те сакам засекогаш. Многу ми недостигаш, секогаш ќе бидеш во моето срце.“

Страхиња Живановиќ, таткото на трагично починатата Кристина, за „Телеграф.рс“ открива што се случило кобната ноќ кога засекогаш ја загубил својата сакана.

– Слетав од Малта во понеделникот. Кристина живееше таму од 2004-та година, а таму го заврши училиштето. Работеше таму и одеше на обука за други работи. Свадбата ја планиравме следната година, бидејќи таа беше верена Млада е, родена е на 13-ти август 1999-та година – вели неутешениот татко, сè уште во шок поради загубата на своето дете.

Утре, додава тој, оди за Малта, каде ќе има разговор со полицијата, за да добие извештај за тоа што се случило.

– Не знам кој е виновен, но знам дека детето ми го нема. Нејзината мајка, мојата сопруга, ми кажа што се случило бидејќи сум во Србија. Само се надевам дека ќе ми дозволат да ја видам, тоа е моја желба. Кога ќе дознаам што се случило, ќе ве известам. Ќе видиме за транспортот на телото, колку чини и каква е процедурата. Не знам што да ви кажам, во шок сум, сè ќе дознаам утре – кажа тој.