Овој избор би можел да биде интересен и за нашите купци со поскромен буџет. Цената на новите автомобили значително порасна во последните години, делумно поради развојот на технологијата во нив, а делумно поради инфлацијата и недостигот на делови во синџирите на снабдување ширум светот.

Затоа, многу луѓе се свртуваат кон половните автомобили, но ситуацијата на пазарот на половни автомобили не е многу подобра. Цените продолжуваат да растат, оставајќи ги многу купувачи кои се свесни за буџетот со тесен избор.

Магазинот „Феникс“ издвои пет автомобили за возачи почетници кои можат да се купат на германскиот пазар за 5.000 евра. AutoScout24 ги одреди моменталните просечни цени за нив за различни модели.

Овој избор може да биде интересен и за нашите клиенти со мал буџет.

1. Пежо 207

Според бројот на прегледи на AutoScout24, 207 е најпопуларниот користен автомобил во овој сегмент (субкомпактни автомобили).

Наследникот на 206 е исто така одличен автомобил за оние кои штотуку почнуваат да возат. Причината за ова е солидна технологија, добро ниво на безбедност (еднаш пет ѕвезди на тестот Euro NCAP) и многу простор во кабината.

Најчести се дефектите на сопирачките, а може да се случи и моторот да „троши“ масло.

Палетата на мотори е голема и се протега од 73 КС до 174 КС за бензински мотори и од 68 КС до 112 КС за дизели. За просечна цена од 4.924 евра ќе добиете примерок со околу 125.000 км, стара околу 13 години.

2. Мерцедес А-класа

Поновите Мерцедеси тешко можат да се најдат за почетните возачи, но старата А-класа сè уште е на листата. Ова се должи на високиот квалитет, многу простор и надворешни димензии кои го олеснуваат маневрирањето.

Всушност, A-Class отсекогаш имала позитивни оценки со TUV, така што големата километража со добро одржување не е пречка за купување.

AutoScout24 препорачува бензински мотори за луѓе кои ќе возат претежно кратки растојанија, додека дизел моторите се препорачуваат за подолги патувања.

За просечна цена од 4.679 евра добивате А150 кој има просечни 132.000 км е стар 15-16 години.

3. Volvo V50

Ако барате малку повеќе простор, V50 е одличен кандидат. Шведскиот производител е познат по својата цврста конструкција, високо ниво на безбедност и атрактивен дизајн.

V50 беше караван верзија на S40 која се произведуваше од 2004 до 2012 година.

Моторите стартуваа со 100 КС. Од страната на дизелот се работи за 1,6-литарски агрегат со 109 КС, додека бензинскиот мотор има 1,6-литарски мотор со 100 КС.

Опциите вклучуваат 2,0-литарски дизел со 136 КС и 2,0-литарски бензинец со 145 КС. Автомобилот на TUV тестот има највисоки оценки во речиси секој сегмент од тестот.

За просечна цена од 4.969 евра добивате V50 кој поминал во просек 213.000 km и е стар помеѓу 14 и 15 години.

4. Опел Агила

Агила обично има релативно мала километража како користен автомобил, а добро одржуваните примероци имаат цена за продажба. Лесен е и агилен и нуди доволно простор за сместување до четири лица.

Најзастапени се 1,2-литарски бензински мотори со четири цилиндри, моќност до 86 КС. Моделите по редизајнот во 2010 година имаат 94 КС.

Ако перформансите не ви се фактор, опција е и 1.0-литарскиот трицилиндарец со 65 КС. Имаше и дизел, но условно се препорачува и ретко.

Со долгогодишна експлоатација, пријавени се проблеми со суспензијата и пружините, а се разговара и за потрошувачката на моторното масло.

За просечна цена од 4.116 евра во Германија, можете да добиете Агила со просечни 105.000 километри и просечна старост од 15 години.

5. Ауди А2

Малку постара, но се поспецијална и кул. А, ако барате нешто што навистина малку троши, тука е 1.2 TDI со 61 КС и три цилиндри. Во понудата е и 1,4-литарски дизел, кој беше достапен во варијанти со 75 и 90 КС.

Остатокот од понудата вклучува два бензински мотори (1,4 и 1,6) од 75 КС и 110 КС.

Обрнете најмногу внимание на сопирачките и суспензијата. Освен тоа, квалитетот на изработката е солиден.

Најстарите примероци на малиот автомобил се произведени меѓу 1999 и 2005 година. За просечна цена од 4.907 евра добивате А2 со просечни 185.000 километри, што е, сепак, околу 20 години.

Во коментар можете да ги презентирате сопствените искуства со споменатите модели, но и да го напишете вашиот избор на топ-5 користени автомобили до 5.000 евра?