Популарната водителка на вести и поранешна кошаркарска ѕвезда од Висконсин, Нина Пеќолк, изврши самоубиство. Таа имаше само 27 години.

Телото на водителката, која беше едно од омилените лица на каналот News 9 VAOV, е пронајдено при полициски претрес во нејзиниот дом во Ваусау, пишува TMZ.

Веста за нејзиното самоубиство за медиумите ја потврди нејзината сестра Кејтлин Пеќолк.

– Сестра ми беше убедливо најсреќната личност што мислев дека ја познавам – рече таа и додаде дека Нина се верила и наскоро требало да се омажи.

– Понекогаш едноставно не знаеш низ што поминуваат луѓето, без разлика колку мислиш дека познаваш некого… Сестра ми имаше пристап до секој извор што можете да го замислите. „Таа само зрачеше со љубов и позитивност, и толку многу се грижеше да се прелива во другите луѓе и секогаш да ги става другите луѓе на прво место“, рече Кејтлин.

– Мислам дека го направи тоа затоа што не се грижеше за себе.

Колегите на Нина од телевизијата, каде што работи од 2017 година, се шокирани од нејзиното ненадејно заминување.

– Целиот тим овде на „News 9“ е апсолутно уништен од загубата, како што знаат многу други. Нина ја сакаше оваа заедница и луѓето што живееја овде. Беше љубезна личност со големо срце и заразна насмевка и многу ќе ни недостига – се наведува во заедничкото соопштение.

-Никогаш во животот не сум сретнала некој кој е посакан од оваа девојка – напиша нејзиниот колега со кој водеа веста, Брендан Меки, во почит на Фејсбук.

„Секој ден таа ги насмеjуваше луѓето, без разлика дали тоа беше преку ТВ екранот или само затоа што беше неверојатна пријателка“, продолжи тој.

Универзитетот во Јужна Флорида Булс, каде Пеќолк играше три сезони, рече дека им било скршено срце кога дознале за нејзината смрт.