Министрите за надворешни работи на групата Г7 (САД, Германија, Италија, Франција, Велика Британија, Канада, Јапонија) се на состанок во германскиот град Минстер, а злите гласови велат дека поредок во кој државите имаат централна улога започна во тој град бидејќи таму беше договорено.

Горната цена по која руската нафта ќе се продава по 5 декември, кога стапи на сила ембаргото на ЕУ за нејзино купување, беше договорена во петокот, пренесува Ројтерс. Москва најави дека во тој случај целосно ќе престане да продава нафта, што според некои проценки би можело да ја зголеми цената на барелот на 200 долари. Ова е шок за западната економија, која е под притисок на инфлацијата, која пред се е поттикната од цените на енергијата, но и од војната во Украина. Тоа е и фундаментална промена во глобализацијата која се врти кон отпорност и е поскапа од ефикасноста што ја гарантираше претходниот трговски модел, поради што експертите расправаат дали продолжувањето на зголемувањето на каматните стапки е вистинската терапија за инфлацијата.

Блумберг Бизнисвик пишува „дека глобалната економија е во кревка состојба“. Новото зголемување на цените на енергенсите би ја одвело економијата во рецесија со тешко приземјување, па многу официјални лица предупредуваат на „црни облаци“ над глобалната економија.

Американскиот претседател Џо Бајден во средата, пет дена пред среднорочните избори, ја повтори тезата дека демократијата во таа земја е нападната, а претходно зборуваше и за борбата за душата на нацијата. Поранешниот претседател Доналд Трамп рече на предизборниот митинг во четвртокот: „И сега, за да ја направиме нашата земја успешна, безбедна и славна, многу, многу, многу веројатно ќе го направам тоа повторно“.

Десничарскиот Фокс њуз објави дека советниците на Трамп му рекле дека веруваат дека повеќе не е прашање дали тој ќе се кандидира за претседател во 2024 година, туку кога ќе објави кампања. Републиканската партија речиси сигурно ќе ја преземе контролата врз Претставничкиот дом на САД, што ќе ја отежне администрацијата на претседателот Бајден и може да ги зајакне шансите на републиканскиот кандидат да победи на претседателските избори. Волстрит журнал објави дека повеќето жени од предградијата, важен дел од електоратот што гласаше за Демократската партија и Бајден пред две години, ќе гласаат за Републиканската партија во вторник.

Бидејќи се прогнозира дека 2023 година ќе биде уште потешка на економски план, се создаваат предуслови за голема победа на републиканците. Продолжување на зајакнувањето на социјалната поларизација, која е се повидлива во ЕУ, каде што се отвора нова тешкотија, можноста републиканскиот Претставнички дом да ја намали поддршката за Украина. Тој товар би се префрлил на ЕУ, која не е способна да одговори на тој предизвик, па би ја ослабела одбраната и би го ослабела рускиот претседател Владимир Путин. Во такви околности би се зголемил притисокот врз Киев да прифати примирје, што би станало трајна кризна точка, а Кремљ би се чувствувал како победник и би ја интензивирал својата деструктивна политика во сите правци – Европа, Африка, Блискиот Исток, Централна Азија, Арктикот.

Сè поизвесната одлука на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да не го ратификува влезот на Шведска и Финска во НАТО, особено ќе му користи. Ваквиот развој на настаните би довел до тежок раздор во Алијансата, а Ердоган би можел од позиција на уценувач да бара територијални отстапки од Грција во Егејското Море.

Ако војната во Украина не престане, ЕУ може да се најде во уште потешка гасна криза за една година, како што предупредува Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА): „Доколку увозот на руски гас преку цевководи биде целосно суспендиран, а Народна Република Кина продолжува да увезува течен гас во вообичаени количини, на ЕУ може да и недостасува речиси половина од гасот потребен за полнење на складиштето до 95 проценти“.

Дотогаш, Унгарија продолжува да создава раздор во ЕУ, а кон неа се приклучува и Полска, незадоволна од односот со Брисел, кој постојано го повикува на владеење на правото. Земјите од северот одлучуваат да го зајакнат сојузот и ЕУ се појавува со повеќекратна брзина, но онаа која го нарушува единствениот пазар. Кога се двоумите, запомнете го Марфиовиот закон: ако има шанса нешто да тргне наопаку, тоа ќе тргне.