Во саботата околу пет часот наутро на автопатот меѓу полските градови Тарнов и Жешов дошло до тешка сообраќајна несреќа со украински државјани во која загинал 13-годишен Украинец.

Според локалните медиуми, три лица се хоспитализирани, меѓу кои и мајка со своето шестгодишно дете.

Несреќата се случила на излезот од автопатот.

Според полицијата, возачот на минибусот во кој се превезувале Украинците почнал да го претекнува камионот, но изгубил контрола над возилото и се превртел. Поради нагло сопирање на камионот, автомобилот што доаѓал исто така излетал од патот, но нема повредени.

Автопатот кон Жешов беше затворен до 11:30 часот.