Во центарот на Сараево вечерва се случи убиство, а сторителот е уапсен, јавуваат босанските медиуми.

Имено, полицијата на Кантонот Сараево околу 19 часот и 50 минути била известена дека на подрачјето на општина Центар Сараево се повредени две лица.

Во врска со повредите кои им биле нанесени со употреба на нож на две различни локации, напаѓачот е едно исто лице, кое било уапсено од полициските службеници при МУП на кантонот Сараево.

Од здобиените повреди еден повреден починал, а другиот е пренесен за лекарска помош.

Дежурниот обвинител на Кантоналното обвинителство на кантонот Сараево е задолжен за истрагата. Повеќе информации ќе бидат познати по завршување на истрагата.

Инаку, како што јавуваат новинарите на Klix.ba, полицијата во моментов обезбедува три локации. Првиот е во близина на паркингот кој се наоѓа помеѓу пазарот Маркале и Вјечна Ватра, вториот е во близина на Централната банка на Босна и Херцеговина, а третиот кај паркот Велики.

„Аваз“: Суљо Домац се бори за живот

Неофицијално, Суљо Домац се здобил со седум убодни рани и лекарите се борат за неговиот живот. Се утврдува идентитетот на убиениот и напаѓачот.

Како што дознава порталот „Аваз“, преживеан е Суљо Плања, попознат како Суљо Домац, кој живее во приколка.

Станува збор за лице кое претходно ги пополнувало категориите на црната хроника, а последен пат бил нападнат во мај. Во февруари минатата година тој беше избоден со нож и беше во тешка состојба.