Најмалку 11 лица се ранети во пукање во куќата на братството во близина на Универзитетот и колеџот Батон Руж, Луизијана, соопшти полицијата на Батон Руж, додавајќи дека две лица се во притвор.

Тие изјавија дека ранетите не претрпеле повреди опасни по живот, пренесе АП.

Двајцата уапсени мажи се идентификувани како Дерил Стенсбери (28) и Мајлс Мос (24) и се соочуваат со 11 точки од обвинението за обид за убиство од прв степен и незаконска употреба на оружје, објавија американските медиуми.

Тие се задржани во парохискиот затвор Ист Батон Руж.

Мотивот за пукањето не е објавен, но заменик-началникот на полицијата Мајрон Даниелс рече дека истражителите веруваат дека станува збор за изолиран инцидент.

Портпаролот на полицијата рече: „Се чини дека пукањето се случило поради нешто што се случило на годишната забава, организирана од братството Капа Алфа Пси, а не поради расправија“.