Коосновачот на Ред Бул, Дитрих Матешиц, почина вечерва на 78-годишна возраст по долго боледување, јавуваат повеќе извори. Австрискиот бизнисмен, кој ја основа компанијата за енергетски пијалоци во 1984 година, беше клучен за вклучувањето на брендот во Формула 1.

Матешиц поседуваше 49% од брендот на енергетски пијалоци и беше движечката сила зад неговото преминување во трки, кое започна во средината на 1990-тите.

Матешиц зад себе ги остави оставија долгогодишната партнерка Марион Фајхтнер и синот Марк Герхардтер. Матешиц дипломирал на Виенскиот универзитет за економија и бизнис со диплома за маркетинг во 1972 година.

Работел за Unilever пред да се пресели во Blendax, германска козметичка компанија во сопственост на Procter & Gamble. Додека патувал по работа, тој го открил Кратинг Даенг, пијалокот развиен од Chaleo Yoovidhya кој станал Ред Бул.

Ред Бул првпат влезе во Формула 1 во 1995 година во партнерство со Заубер, зголемувајќи го својот удел до 60 отсто пред да заврши соработката на крајот на 2001 година.

Во ноември 2004 година, тој го купи тимот на Јагуар Рејсинг од поранешните сопственици Форд и го создаде Ред Бул Рејсинг.

Таа година, Матешиц го купи и австрискиот А1-Ринг, завршувајќи обемни работи за реновирање и преименуван во Ред Бул Ринг пред да биде повторно отворен во мај 2011 година.

Една година подоцна, тој и Герхард Бергер се здружија за да го купат тимот на Минарди од Пол Стодарт, преименувајќи го во Скудерија Торо Росо.

Ред Бул ги освои своите први шампионски титули во 2010 година со Себастијан Фетел, земајќи ги двете титули во таа година и следните три сезони.

Надвор од трките, Матешиц ги купи фудбалските клубови СВ Австрија Салцбург и МетроСтарс, преименувајќи ги во Ред Бул Салцбург и Њујорк Ред Булс.

Тој го основаше фудбалскиот тим РБ Лајпциг во 2009 година и исто така е сопственик на германскиот клуб за хокеј на мраз ЕХЦ Минхен, менувајќи го своето име во Ред Бул Минхен.