За трагичниот настан во Будва до ден денес се шепоти. Заливот на самиот брег, десно од познатата плажа Могрен, веднаш до големата рамна карпа која е омилено место за сончање и капење меѓу туристите, сочува страшна приказна за рано згаснат живот.

Единствениот познат напад на ајкула врз човек на црногорското крајбрежје се случи на 13 јули, одамна, во 1955 година. Тројца млади мажи веслале со дрвена кон Будва од правец на Јаз, каде што летото го поминале со голема група на студенти. Прекрасната вода во оваа необична област ги намамила да пливаат.

Прв во водата скокнал 21-годишниот студент по електротехника од Чачак – Стеван Стевица Томашевиќ, а набргу потоа бил нападнат. Од ужасниот загриз на ајкулата, невиниот млад човек речиси се преполовил.

Локалните рибари тврдеа дека Томашевиќ бил нападнат од голема бела ајкула, која ја забележала и морнарската стража, која неуспешно се обидувала да ја фати. Според извештаите, ајкулата била долга речиси седум метри.

Според сеќавањата на старите жители на Будва, таа запливала во Јадранското Море по американски брод, а на брегот на црногорското крајбрежје била привлечена од трупот на магаре што некој го фрлил недалеку од заливот на работ на Плажата Могрен каде се случил фаталниот напад.

На себе го носел датумот на смртта

Неколку дена по трагедијата, семејството и пријателите на несреќниот млад човек допливале со брод до местото на несреќата и со фрлање цвеќиња и венци во морето се простиле од Стевица. Тоа е неверојатна приказна за страшен детал за кој се зборуваше по несреќата. Пред да скокне во водата, младиот човек носел маица на Кајакарскиот клуб Чачак, на која бил извезен бројот 137, што одговара на датумот на неговата смрт.

Еден месец по трагедијата, на врвот на карпата што се издига над заливот на работ на плажата Могрен, семејството на трагично повредениот млад човек постави спомен плоча. И денес стои на истото место, но врежаниот натпис не може да се прочита, делумно поради непристапноста, делумно поради тоа што влагата и оксидацијата ги сокрила буквите на таблата.

На таблата пишува:

– Во заливот зад оваа карпа, пливајќи со другарите, на 13 јули 1955 година, на 22-годишна возраст, животот го загуби Стеван-Стевица Томашевиќ, студент по електротехника од Чачак. Неутешното семејство и пријателите.

Медиумите молчеле

Ниту еден печатен медиум не објави за немилиот настан! Првиот текст посветен на трагедијата кај плажата Могрен е напис објавен во „Побједа“ на 14 август 1955 година. Подгоричкиот весник тогаш излегуваше како двомесечно списание, а текстот всушност беше посветен на поставувањето на спомен плочата на Стеван Томашевиќ.

– Минатата недела во Будва се одржа несекојдневна и тажна церемонија. Откриена е спомен плочата на Стеван-Стевица Томашевиќ, студент по електротехника од Чачак – стои во воведот на текстот.

Само во третата реченица се споменува како починало младото момче – напиша „Побједа“.

Од односот на печатените медиуми кон оваа трагедија, јасно е дека нападот на ајкула врз човек, покрај една од најатрактивните плажи на Јадранот, тогаш не била „социјално соодветна тема“.

Во овој детал треба да се бараат причините зошто во изминатите години, во бројните извештаи за уловени или забележани ајкули на црногорското крајбрежје, несреќата кај Могрен се споменуваше само случајно, без основни информации и најчесто со неточни податоци.

Ваквиот став на медиумите помогнал да се создаде легенда според која несреќниот млад човек скокнал од карпата директно во вилиците на ајкулата, која потоа го проголтала. Во речиси сите верзии на оваа несреќа, младиот човек бил жртва на голема бела ајкула.

Овој, секако најсмртоносес вид ајкула за луѓето, многу ретко навлегува во Јадранското Море и уште поретко се приближува до брегот. Во Црна Гора официјално е фатена само една. Нејзе пред 16 години на отворено море ја извлекол Илија Рафаиловиќ, познат рибар од Будва.

Природен плен на големата бела ајкула е туната. Таа е една од ретките риби што последниве години почесто се среќава во Јадранското Море.