Тешка сообраќајна несреќа меѓу автобус со романска регистрација и автомобил со холандска регистрација се случила ноќта на 6 август околу 2 часот на патот Велико Трново – Русе во Бугарија, во делот меѓу селата Куцина и Поликраиште.

Според првичните информации, автобусот, управуван од турски државјанин, удрил во патничкиот автомобил, кој бил запрен, а потоа удрил во дрво. Има 4 загинати и 8 повредени.

Еден од повредените е пренесен во болницата во Велико Трново. Имал полесни повреди, па бил пуштен на домашно лекување. Нема повредени патници од автомобилот.

Патот во делницата е привремено затворен. Екипи на полицијата, противпожарната и итната помош се на терен.

📸

📸