Истрагата е завршена и истата покажала дека возачот на автобусот со полски таблички изгубил контрола над воланот на возилото, кое свртело надесно, ја пробило заштитната ограда и слетало надвор од автопатот.

Началникот на полициската управа Вараждин, Предраг Бенчиќ, изнесе нови информации за тешката сообраќајна несреќа.

– По спроведената истрага, утврдено е дека возачот на автобусот од засега неутврдена причина не се движел по автопатот, дека преминал на лентата за застанување на зелената тревна површина и удрил во заштитната ограда и слетал во каналот. Од очевидци било утврдено дека возачот е еден од загинатите патници во сообраќајната несреќа, изјави Бенчиќ за РТЛ.

Тој додаде дека се уште не утврдиле кој е другиот возач.

– Имаме 32 лица хоспитализирани со тешки повреди. Можевме да разговараме со некои луѓе, но не и со други поради нивното здравје. Откривме дека повеќето од патниците спиеле. Во овој момент, поради траумата и шокот, тешко е да се добијат значајни информации додека не им се смират впечатоците, додека не закрепнат и не бидат подготвени да дадат поконкретни изјави, рече Бенчиќ.

Тој рече и дека во моментов не може да се утврди дали возачот заспал.