По неколкунеделна дискусија, Германија сега официјално потврди дека на Украина ќе и испорача 14 борбени тенкови Леопард 2, а исто така ќе дозволи извоз во трети земји. Кремљ предупредува дека борбените тенкови, доколку се испорачаат на Украина, ќе бидат уништени на бојното поле.

„Оваа одлука ја следи нашата посветеност да ја поддржиме Украина најдобро што можеме. Дејствуваме во согласност со блиската, меѓународна координација“, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, потврдувајќи дека Леопард 2 ќе биде испратенi. Германските медиуми во вторникот вечерта веќе објавија дека по неколкунеделен притисок, германскиот канцелар се согласил да му ги достави на Киев борбените тенкови Леопард 2.

Германија има за цел да опреми два баталјони со тенкови Леопард 2 што е можно поскоро, во првиот чекор Берлин ќе обезбеди 14 тенкови. Како што соопштија и од Берлин, обуката на украинските војници ќе започне што е можно поскоро, а Германија ќе обезбеди логистика и муниција. Истовремено, тие рекоа дека наскоро ќе издаваат дозволи за земјите кои сакаат да испратат тенкови во Украина. Како производител, Германија мора да го одобри секој извоз на тенкови.

„Технолошки, ова е неуспешен план. Ова е преценување на потенцијалот што ова ќе го додаде на украинската армија. Овие тенкови горат како и сите други, само се многу скапи“, им рече на новинарите денеска портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, според француската новинска агенција АФП.

Киев, заедно со неколку западни земји, вклучително и Полска, долго време бара од Германија да даде дозвола за набавка на тенкови Леопард, кои неколку европски земји се подготвени да и ги достават на Украина.

Се очекува САД да објават испорака на тенкови Абрамс во Украина оваа недела.