Осомничен за убиството на Горан Влаовиќ (28) е Душко Танасковиќ (28) од Крагуевац, кој инаку се наоѓал на потерница на црногорската полиција.

– Како што рече неговиот адвокат Винко Гулишија, ангажиран од семејството Танасковиќ, тој нема да ја изнесе својата одбрана во полиција и ќе се брани со молчење, објави Јутарњи лист.

Ја убил жртвата со истрел одблиску во главата/задниот дел од главата, а неофицијално се дознава дека и полицијата ја истражува можноста за нарачано убиство поради начинот на кој е извршено. По злочинот го фрлил оружјето и побегнал, но полицијата набрзо го уапсила.

Надзорната камера во блискиот објект го снимила убиството. На видеото се гледа како маж облечен во сиви панталони и црна маица, со бела капа на главата, се приближува кон двајца мажи и ладнокрвно пука во главата на еден од нив.

Камерите го снимиле и напаѓачот како бега од местото во следниот момент, но набрзо бил уапсен.

Бруталната ликвидација се случила пред група луѓе, а во друштво на убиениот била и поранешната српска мисица Драгана Баниќ. Некои од очевидците на почетокот не ни сфатиле што се случило.

Кога виделе дека мажот крвари, некои побегнале, а други се обиделе да му помогнат.