Стефана Ѓуровиќ (24) се враќала од Крагуевац со пријателка два дена по свадба каде била кума, кога се случила страшна сообраќајна несреќа во која загинала, дознава „Блиц“. Нејзиното момче, само неколку минути по страшната несреќа, пристигнало на местото на настанот и ја нашло својата девојка во несвест.

– Како што дознаваме, Стефана кобната ноќ се враќала со автомобил од свадбената веселба на нејзината најдобра пријателка со друга пријателка и млад човек од Краљево кој возел под дејство на алкохол, пишува Блиц.рс.

Како што дознава „Блиц“, пијаниот млад човек возел брзо и Стефана се исплашила. Во еден момент му испратила порака на своето момче и го замолила да тргне и кога ќе се сретнат да се префрли во неговиот автомобил, бидејќи тој млад човек возел многу брзо и таа не сакала тој да ја вози до дома.

Набргу потоа дошло до несреќа – автомобилот во кој била несреќната девојка излетал од патот во каналот и удрил во бетонски столб!

Дечкото на Стефана само неколку минути подоцна пристигнал на местото каде што слетале во каналот во местото Губеревац и наишол на грозоморна сцена. Токму тој повикал полиција и Брза помош која набрзо пристигнала на местото на настанот, но Стефана набрзо починала.

Нејзината другарка (22) е пренесена во болница, таа е во тешка состојба.

– Таа има повреда на ‘рбетниот мозок и е интубирана – вели изворот на „Блиц“.

Пијаниот возач на автомобилот во кој загина Стефана е опериран во болницата во Краљево и е надвор од животна опасност.

Членовите на семејството и бројните пријатели се простија од Стефана со трогателни пораки. Нејзиниот татко оставил порака на Фејсбук дека ја изгубил ќерката „поради ѓубрето кои ги возел…“

– Стефа моја, животе мој, мојата најголема љубов загина во сообраќајна несреќа вечерва во 1:10 часот во Витковац. Благодарение на пијаниот скот кој ја возеше, веќе ја немам ќерката Стефа. Сине, се сеќавам на првиот поглед на тебе во креветчето, како растеш, играш, срце мое… Прекрасни сини очи. Зошто Бог те зеде од мене? – напиша тој под сликата на својата ќерка, а потоа продолжи:

– Заврши училиште, учеше, беше сериозна, никогаш не стапна на мравка… Зошто Господ те зеде од мене? Зошто не ме зеде мене, туку тебе, невина душа која штотуку почна да живее. Таткина среќа, таа замина и не ми се јави. Ќе умрам од тага за тебе, срце татино. Доаѓа тато да те види за последен пат, животе мој.