Мане К.(37) е единствениот кој успеал да исплива на брегот откако синоќа од силни струи и бранови чамецот се превртел на Дунав. На бродот со Мане биле тројца негови пријатели, Милош Марковиќ (37), Ненад Тривковиќ (35) и Милан Николиќ (36), по кои се уште се трага. Како што дознава „Блиц“, Мане К. по преглед во медицинска установа бил отпуштен дома.

Сега се појави и негова фотографија од амбулантата во која бил пренесен синоќа штом успеал да стигне до брегот. Тој денеска, како што дознаваме понатаму, е во полиција каде дава изјави со цел да ѝ се помогне на полицијата во потрагата по исчезнатите пријатели.

Мане К. (37) кој успеал да исплива

– Тој е „надвор од себе“ и на секој начин се обидува да ѝ помогне на полицијата да ги најде неговите пријатели – изјави соговорник од местото на настанот. Тој нагласи и дека условите синоќа биле исклучително лоши за пловидба – мрак и силни бранови над еден метар.

„Тој брод е многу нестабилен“

Ренато Грбиќ, за жал од Дунав познат како херој кој со децении спасувал давеници под мостот Панчевац, за „Блиц“ вели дека споменатиот чамец е многу нестабилен.

– Тука имаше над 25 полицајци кои излегоа на терен. Утрово со сопругата дошол братот на еден од исчезнатите момци. Тогаш јас и брат ми тргнавме со нив во потрага по левиот брег додека речната полиција и жандармеријата исто така пребаруваа. Од Панчево дојдоа 3-4 чамци со другари на момците. Сè уште е неофицијално, има екипа и од Одделението за вонредни состојби. Се надеваме на најдоброто. Вчера на Косава беше многу ветровито, ретко кој може да издржи на тој чамец бидејќи е тесен и плиток, а бидејќи ги имало четворица тоа е дополнителна отежителна околност – рече Грбиќ.

Како што дознава „Блиц“ од лице место, сите момчиња се семејни мажи, а една од сопругите е бремена. Покрај Единицата за безбедност на реките, распоредени се и чамец и припадници на Секторот за вонредни состојби, како и интервентна патрола. Да потсетиме, чамец со четири лица се преврте во Дунав кај Ада Хуја, на километар од мостот Панчевац, синоќа околу 22:30 часот.