Драган В.(39) од Александровац и Ирена Р.(35) од Нови Сад загинаa во текот на ноќта на Копаоник кога моторната санка на која се возеле се превртелa и паднала во бездна.

Драган В. ја возел моторната санка, а Ирена Р., девојката што седела со него на санката е од Нови Сад. Тие биле на санка која се превртела, по што паднале во бездна длабокола околу педесетина метри.

Загинатиот Драган на социјалните мрежи често објавуваше фотографии од себе на моторна санка. Откако се дозна за несреќата што се случи, социјалните мрежи беа преплавени со пораки од неговите пријатели и познаници кои се збогуваа со него.

– Гаги пријателе, брате мој, нека ти е лесна земја и ангелите да те чуваат на вечното патување – напишал пријател на загинатиот.

– Не требаше толку рано да заминеш, пријателе – напиша Љуба, пријателот на Драган.

Саша, пријател на загинатиот, напишал дека „од пред некој ден не го завршиле разговорот“.

– Почивај во мир пријателе – напиша пријателот на Драган.

– Секогаш беше тука за сите кога работите беа најлоши… Лесна нека ти е земјата, брате мој! – напиша Владимир под фотографијата на која е Драган со петмина негови пријатели.

Како што објавија медиумите, Ирена Р. и Драган В. се сретнале синоќа во кафуле на Копаоник.

Обид за реанимација

Како што дознаваме, младото момче и девојката давале знаци на живот, се направило обид за реанимација, но не успеале да ги спасат.

– Спасувачите биле надвор од работното време и надвор од работното време на патеката, случајно се нашле на лице место. Веднаш почнале со реанимација и повикале колеги кои биле на смена. Кога пристигнале, двете млади лица ги пренеле до трауматолошкиот центар, но не можеле да се спасат – изјавија претходно за агенцијата Рина.

Според упатените, оваа несреќа се случила на необележан дел од патеката.