Во текот на ноќта на Копаоник се случи трагедија кога две млади лица загинаа додека возеле моторни санки. Несреќата се случила кога младиот маж со идентитет В.Д и девојката Р.И. слетале со санка во провалија и се превртеле.

Како што дознава „Блиц“, две девојки биле во кафулето „Грин“ на Караман Гребен до затворањето на локалот. Потоа прашале дали некој може да ги однесе. Се јавиле двајца млади луѓе кои биле со санки.

Младиот В.Д.(39) од Александровац и девојката од Нови Сад со идентитет Р.И.(35) кои биле на една санка се превртеле во заливот и се превртеле околу педесетина метри.

Обид за реанимација

Како што дознаваме, младото момче и девојката давале знаци на живот, се направило обид за реанимација, но не успеале да ги спасат.

– Спасувачите биле надвор од работното време и надвор од работното време на патеката, случајно се нашле на лице место. Веднаш почнале со реанимација и повикале колеги кои биле на смена. Кога пристигнале, двете млади лица ги пренеле до трауматолошкиот центар, но не можеле да се спасат – изјавија претходно за агенцијата Рина.

Според упатените, оваа несреќа се случила на необележан дел од патеката.