Се смета дека стотици руски платеници на „Вагер“ се убиени откако украинската артилерија разнесе депонија за муниција во Донбас, оставајќи само еден преживеан.

Серхи Хаидаи, гувернер на провинцијата Луганск, денеска изјави дека украинските сили ја уништиле базата – лоцирана на спортски стадион во градот Кадиивка – во напад што се случи во четвртокот.

Непотврдени извештаи сугерираат дека до 300 платеници биле сместени во комплексот – кој исто така беше опишан како депонија за муниција – при што Хаидаи додаде дека: „Според нашите податоци, само еден преживеал“.

Доколку се потврди, тоа ќе означи една од најголемите загуби на воена сила на Москва – иако доаѓа во фонот на веста дека до 200 украински војници гинат дневно во Донбас, според советникот на претседателот Зеленски.

Во меѓувреме, француска ТВ екипа која доби пристап до градот Мариупол, окупиран од Русија, посети едно од гробиштата каде што се погребуваат цивили и тврдеше дека таму открила повеќе од 3.000 свежо ископани гробови.

Александра Далсбек, продуцент на различни француски ТВ канали, рече дека е невозможно да се изброи целосниот број на нови гробови – но рече дека во пределот кои таа го снимала има илјадници.

Тоа се случи кога Лондон предупреди дека градот – кој штотуку почнува да го обновува водоснабдувањето откако беше прекинато со месеци под руска опсада – е изложен на ризик од појава на колера. Минатиот месец беа пријавени спорадични случаи.

Извори од одбранбените разузнавачки служби изјавија за Министерството за одбрана: „Украина претрпе голема епидемија на колера во 1995 година и оттогаш доживеа мали епидемии, особено околу брегот на Азовското Море – кој го вклучува Мариупол. Медицинските услуги во Мариупол веројатно веќе се пред колапс. Голема епидемија на колера дополнително ќе го влоши ова“.

Во меѓувреме, Украина во петокот соопшти дека извршила нови воздушни напади врз руските позиции во заземениот јужен регион Херсон.

„Нашите авиони извршија серија напади врз непријателски бази, места за собирање на опрема и персонал и теренски складишта околу пет различни населби во регионот Херсон“, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Во меѓувреме, заменик-шефот на военото разузнавање на Украина, Вадим Скибицки, денеска предупреди дека војската е при крај со муниција и ги повика западните сојузници да испорачаат повеќе.

„Сега сè зависи од тоа што [Западот] ни го дава… Украина има едно артилериско парче до 10 до 15 руски артилериски парчиња – речиси ја потрошивме целата наша муниција и сега користиме гранати од 155 калибар на НАТО“, рече тој.