Полицијата во Загреб извести дека утрово околу 4 часот и 45 минути во клубот Риц на улицата Флоријана Андрашеца во загрепска Трешњецеца се случило убиство. Томислав Саблјо синоќа беше убиен во ноќен клуб во Загреб. Тој беше уапсен и обвинет во акцијата Тебра како еден од водачите на криминалната организација која шверцувала дрога, палела автомобили и наплатувала долгови.

– Неофицијално дознаваме дека Томислав Саблјо бил убиен на влезот во ноќниот клуб, а наводно во него пукал човек од обезбедувањето кој работи таму. Дознаваме и дека Саблјо во клубот пристигнал со такси. Неговото тело се уште е на местото на злосторството и се очекува наскоро да биде пренесено во судска медицина. Како што неофицијално дознаваме, Саблјо бил застрелана од редарот Кристијан К. со 4 куршуми во градите. Наводно и Саблјо бил вооружен, објави Јутарњи лист.

Саблјо, Томислав Сучиќ, Ѓорѓе Вулетиќ и уште 17 други лица кои се поврзани со синџирот на шверц на дрога од Албанија и Црна Гора, преку Босна и Херцеговина до Хрватска, беа уапсени во јули 2019 година во голема полициска акција.

Шверцувал марихуана и кокаин

УСКОК се сомнева дека Саблјо и Сучиќ собрале група во Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија од мај 2016 до средината на мај 2019 година со цел набавка и шверц на марихуана.

Марихуаната најпрвин била складирана во близина на Љубушки во Босна и Херцеговина, а потоа со помош на граничен полицаец била транспортирана во Хрватска. Полицајката наводно учествувала во испораката на дрога на муштериите во Дугопоље или во Вргорац им ја предавала на членовите на групата кои ги превезувале во Загреб и Купинц.

Дрогата потоа се продавала на други препродавачи и на овој начин, осомничените од УСКОК, во Хрватска прошверцувале најмалку 15,7 тони марихуана.

Палеа автомобили, собираа долгови и подготвуваа напади

Наводните водачи на групата организирале и набавка на 1.335 грама кокаин, со што вкупно заработиле најмалку 84,6 милиони куни.

Саблјо и Сучиќ се обвинети и дека биле поврзани со Вулетиќ за шестмината обвинети кои запалиле најмалку четири автомобили и „подготвиле напад на најмалку едно лице, сокриле најмалку еден украден автомобил и незаконски наплатиле долг од најмалку едно лице“.

„УСКОК во обвинителниот акт предложи на обвинетиот да му се одземе незаконски стекнатата имотна корист, при што за двајца од обвинетите беше предложено продолжена конфискација на имотна корист. За шестмината обвинети беше предложено и продолжување на притворот“, соопштија тогаш од обвинителството.

Деблокирани средства

Во јули 2021 година на обвинетите во аферата Тебра им беше одблокиран имот вреден 10 милиони куни, за нарко-бизнисот од кој наводно заработиле дури 84,6 милиони куни, бидејќи обвинението не било потврдено во рок од две години.

Поради акцијата Тебра, Саблјо пак заврши во затвор од јули 2019 година. Излезе на 2 декември 2021 година.

Томислав Саблјо (40), откако беше ослободен од притворот во кој беше кога беше уапсен во акцијата „Тебра“, повторно два пати беше приведен. Првиот пат во декември 2021 година, ниту една недела откако го напушти затворот Реметинац, а вториот пат во септември 2022 година. Во двата случаи се вратил зад решетки поради изнуда или обид за изнуда, пишува Вечерњи лист.

Првиот пат повторно бил уапсен поради сомнение дека се обидел да изнуди 77-годишен старец, а вториот пат се заканувал на 33-годишен маж и неговото семејство.