Саша И.(46) од Лесковац е уапсен под сомнение дека синоќа брутално ја убил својата емотивна партнерка Гордана Д.(56). Имено, злосторството се случило синоќа околу 21 часот во близина на Лесковац, во куќата во која жртвата и осомничениот му помагале на сопственикот, кој е тешко болен.

Осомничениот Саша И. по расправија брутално зел кујнски нож и безброј пати ја избодел жртвата по целото тело. По злосторството повикал полиција и сам се пријавил, а несреќната жена им подлегнала на повредите.

– Слушнавме дека цел ден се расправаа, а Саша сакаше да пие и потоа буквално се претвора во ѕвер. Како да добива некоја моќ и веднаш прави хаос, а тогаш секогаш прва на тапет е неговата Гордана, вели мештанин за Курир и додава:

– Сопственикот на куќата се засолни кога почнаа да се расправаат по вечерата, а Саша не застана туку почна да ја турка жртвата. Наводно почнале да викаат еден на друг, а убиецот потоа земал кујнски нож и почнал да ја боде Гордана по целото тело.

Несреќната жена почнала да плаче, а крв се излеала насекаде. Соседите додаваат дека осомничениот последен пат го виделе вчера и дека не бил добро, бидејќи едвај одел.

– Велат дека бил дезориентиран, а можеби и пијан и издрогиран затоа што ја осакатил Гордана и не ја слушнал како стенка. Како да беше отсутен, а потоа кога таа падна среде куќа, како во локва крв, тој падна на колена покрај неа – вели мештанинот и додава:

– Кога сопственикот на куќата влегол во таа соба, за малку ќе паднал на земја од грозоморната сцена. Гордана беше крвава, лежеше така свиткана, а ова чудовиште беше до неа.

Според зборовите на соседите, тие често се карале и со години не можеле да најдат заеднички јазик.

– Подобро да раскинеа, Саша беше проблематичен, пиеше и не и дозволуваше на Гордана да дише. Таа беше добра, повлечена жена и како да не можеше да побегне од него – вели локалниот жител и додава дека е страшно што уште една жена остарела од рацете на насилникот.