Во попладневните часови во Крагуевац, Србија, жена чиј идентитет засега не е познат, се обидела да се самоубие пукајќи во себе со пиштол, објавија српските медиуми.

Жената се здобила со тешки повреди на главата и во критична состојба е пренесена во Клиничкиот центар во Крагуевац, каде лекарите се борат за нејзиниот живот, потврдено е за агенцијата РИНА.

Во последните седум дена ова е втор обид за самоубиство во овој град.

Претходно една жена скокнала од највисокиот солитер со намера да си го одземе животот и им подлегнала на повредите во болница.