Три лица загинаа, а девет се ранети во престрелката што се случи вечерва во Младеновац. Екипи на Брза помош и полиција се на местото на инцидентот. Можно е да има повеќе жртви, а според неофицијални информации меѓу ранетите има и деца.

Маж од возило во движење пукал со калашникови прво во толпата, а подоцна и од автомобил во движење, без да ги избере жртвите. Според непотврдени информации меѓу ранетите има и деца.

На местото на инцидентот се и припадници на полицијата, а по младиот У.Б., 21 година, е распишана потерница. Откако ги испукал истрелите побегнал со „мерцедес“.

– Како што дознава Курир, во престрелката се ранети 9 лица, а тројца загинале. Во Ургентниот центар им се пружа помош на повредените. Според неофицијални информации, убиецот бил опколен во селото Шепшин, а преговорите со полицијата за предавање се во тек, но напаѓачот пукал во полицијата без намера да се предаде, објавија медиумите.

Причните информации се дека е убиен 20 годишен полицаец и неговата сестра. Караницата започнала во школски двор, по што осомничениот заминал кон домот и се вратил со автоматска пушка.