Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против скопјанецот В.Б.(24) поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „силување“. Како што информираат денеска од МВР, на 13-ти овој месец, во 20:45 часот, пријавениот В.Б. со употреба на сила извршил обљуба врз 22 – годишна девојка од Скопје.

-Веднаш по добиената пријава, преземени се мерки и активности од полициски службеници од Одделението за крвни и сексуални деликти, Единица за насилен криминал при СВР Скопје, В.Б. е приведен и против него до надлежното обвинителство е поднесена кривична пријава, а од судија на претходна постапка на лицето му е одредена мерка притвор од 30 дена, информираат од МВР.