Полицаец (28) е повреден во престрелката што се случила синоќа околу 23.30 часот во Ниш.

Како што дознаваат медиумите, полицијата дошла да интервенира синоќа, човекот што требало да го уапсат почнал да бега кон подрумот од зградата и дошло до пукање на скалите.

Според зборовите на соседите, тој испукал четири куршуми кон полицаецот.

– Беше страшно, два часа не смеев да излезам од бањата – изјави еден жител на оваа зграда.

Повредениот полицаец во свесна состојба бил донесен во Универзитетскиот клинички центар на Србија. Веднаш бил опериран, куршумот е изваден и моменталната состојба му е стабилна.

📸

📸

📸