Загина Бојан Цвијиќ (42) од Модрича, припадник на Жандармеријата на полициската управа Добој, а неговиот сограѓанин Жељко Карамановиќ (38), инаку главен инспектор за противпожарна заштита, е повреден во страшна сообраќајна несреќа што се случила вчера наутро на автопатот„9 јануари“ во Босна и Херцеговина.

Според неофицијални информации, Цвијиќ и Карамановиќ биле на лентата за застанување, кон Бања Лука, менувајќи ја дупнатата гума на автомобил „голф“, кога во нив удрил „Пасат“ управуван од Зоран Димитриќ (43) од Добој.

Откако влегол на автопатот, кај Добој, на возилото на Карамановиќ му пукнала гумата. Успеале безбедно да застанат на крајната коловозна лента, а потоа почнале да ја менуваат гумата, кога на нив налетал „пасат“ управуван од Димитриќ.

– Ударот, како што дознаваме, се случил токму на линијата меѓу лентата за застанување и коловозот. Од силината на ударот Цвијиќ починал на лице место, а Карамановиќ е повреден. Според ПУ Добој, трагедијата се случила во 6 часот и 20 минути во местото Фоча кај Добој, јавуваат медиумите.

– Во несреќата учествувале З.Д од Добој, кој управувал со „пасатот“ и полицискиот службеник од Добој Б.Ц., како и Ж.К.од Модрича кои стоеле покрај автомобилот „голф“ на лентата за застанување. Во несреќата загинал Б.Ц., додека Ж.К. се здобил со физички повреди, изјави портпаролката на ПУ Добој Драгана Керкез.

Таа наведува дека истрагата на местото на несреќата ја спровеле дежурниот обвинител на Окружното јавно обвинителство Добој и инспектори од сообраќајната полиција.

Цвијиќ е оженет, а зад себе ги остави сопругата и детето. Колегите Цвијиќ биле во шок откако слушнале дека загинал.

– Огромна трагедија. Цвијиќ како припадник на Жандармеријата учествувал во бројни акции. Во работата се соочувал со различни опасности, честопати ризикувајќи ја сопствената безбедност, а починал поради чуден сплет на околности во навидум сосема безопасна ситуација, додека менувал гума на автомобил, рекол еден од неговите колеги.

Заминал на обука

Цвујиќ, според неофицијални информации, рано утрото патувал за Бањалука, на обука организирана од МВР на РС. На пат отишол со колегата Карамановиќ, која работи во Републичката управа за инспекциски работи.