Авион канадер кој гаснеше шумски пожар во Португалија се урна рано утрото во петокот во близина на Вила Нова де Фос Кое, во северниот кварт Гарди, при што загина пилотот на авионот во кој немало други луѓе, соопшти цивилната заштита.

„Засега немаме детали за тоа што се случило, изјави за новинарите командантот на националната цивилна заштита Андре Фернандес.

Авионот бил од типот FireBoss со средна големина.

„Со неверување ја примив веста за смртта на пилотот на авионот кој се урна при гаснење на пожарот“, рече португалскиот премиер Антонио Коста на Твитер.

Во Португалија, каде веќе една недела има интензивни горештини, избувнаа голем број пожари, а спасувачката служба во петокот вечерта извести за десетина активни пожари кои ги гаснат повеќе од 900 пожарникари.

Во исто време, исто така на северот на Португалија, голем пожар беснее во општината Бајао, ридска област во областа Порто, возводно од Дуро, голема река што минува низ неа.

На приодите кон село Еиризу пожарот полека напредува кон кривулестиот пат, но ветерот дува слабо и во спротивен правец од куќите.

„Секоја година во ова време имаме пожари овде, но не толку големи“, изјави еден жител за АФП.

Пред благо да падне во петокот, температурата ден претходно достигна 47 степени на северот на Португалија, што е највисока вредност измерена во јули во оваа земја.

Од почетокот на 2022 година, во Португалија изгореле нешто повеќе од 30.000 хектари, најмногу на 15 јули од 2017 година, година која ја одбележаа смртоносни пожари во кои загинаа стотици луѓе.

Во Грција во средата двајца членови на екипажот на хеликоптерот кој учествуваше во гаснењето на шумскиот пожар на островот Самос загинаа при пад на хеликоптер во морето.