Новата унгарска претседателка Каталин Новак на нејзината инаугурација ја осуди руската инвазија на Украина и рече дека нејзиното прво патување ќе ја однесе во Полска, како очигледен гест да ги поправи односите со Варшава, пишува Ројтерс.

Отфрлањето на Унгарија да испрати пратки оружје во соседна Украина и нејзиното противење на планираното ембарго на Европската унија за увоз на руска нафта влијаеше на односите меѓу Будимпешта и Варшава, чии две националистички влади се долгогодишни сојузници во ЕУ.

Новак, поранешна пратеничка на партијата Фидес и сојузник на премиерот Виктор Орбан, беше избрана на главно церемонијалната функција – претседател во март, непосредно пред Орбан да ја издвои новата убедлива победа на изборите на 3 април.

Првата жена претседател на Унгарија, Новак беше заменик-претседател на Фидес и беше министер за семејни прашања во претходната влада на Орбан.

„Во вторник, 17 мај, патувам за Варшава за да се сретнам со претседателот на полскиот народ. Господине претседателе, драг Анджеј (Дуда), ви благодарам за можноста да разговараме како што доликува на пријателите!“, рече Новак на нејзината инаугурација. говор.

„Ја осудуваме агресијата на Путин, вооружената инвазија на суверена држава. Ние велиме вечно не на сите напори насочени кон обновување на Советскиот Сојуз“, додаде таа.

Таа рече дека војната во Украина се „водела и против нас, мирољубивите Унгарци“, додавајќи дека Унгарија бара воените злосторства да бидат истражени и казнети.

Орбан, исто така, го осуди рускиот напад врз Украина, но избегна лична критика на претседателот Владимир Путин и остро се спротивстави на какви било санкции за руската енергија.

Зависноста од руската нафта во Бугарија, Чешка, Унгарија и Словачка претставува најголема пречка за договорот за ембарго што Европската комисија, извршната власт на ЕУ, го предложи на почетокот на мај како одговор на руската инвазија на Украина на 24 февруари.