Вооружен маж со пушка и панцир отвори оган во супермаркет во Бафало, Њујорк, убивајќи најмалку 10 луѓе пред да биде приведен во саботата попладне, изјавија за Асошиетед прес претставници на органите на редот.

Детали за бројот на дополнителни луѓе застрелани на Tops Friendly Market и нивната состојба не беа веднаш достапни. На двајцата функционери не им беше дозволено јавно да зборуваат за ова прашање и тоа го сторија под услов да останат анонимни.

Инспекторите веруваат дека мажот можеби го пренесувал пукањето во живо и истражувале дали објавил манифест на интернет, рече официјалниот претставник. Службеникот предупреди дека истрагата е во прелиминарна фаза и дека властите сè уште не откриле јасен мотив, но истражуваат дали пукањето било расно мотивирано.

Супермаркетот е во претежно црнечка населба, околу 5 километри северно од центарот на Бафало. Околината е првенствено станбена.

Полицијата во Бафало преку твит потврди дека напаѓачот е приведен, но не го идентификуваше осомничениот. Сведоците пријавиле дека напаѓачот носел облека во воен стил покрај панцирот, изјави еден од официјалните лица.

Брејдин Кефарт и Шејн Хил, и двајцата на 20 години, влегле на паркингот токму кога напаѓачот излегувал. Тие го опишаа како бел маж во доцните тинејџерски години или во раните дваесетти години, со целосна маскирна униформа, црн шлем и нешто што изгледаше како пушка.

„Тој стоеше таму со пиштол до брадата. Што се случува, по ѓаволите? Зошто ова дете има пиштол на лицето?“, рече Кефарт. Тој падна на колена. „Се ослободи од шлемот, го фрли пиштолот и полицијата го совлада“.