Во траорна атмосфера на длабока тага и со почести од морнарицата, вчера во грчкиот град Лариса беше извршен погребот на 19-годишната поморска кадетка Талија Кордамбалу, која неочекувано почина минатиот четврток, на нејзиното прво патување за обука.

Телото на несреќното девојче пристигнало нешто по 12 часот во митрополитската црква Агиос Ахилиос во Лариса, а семејството, роднините и пријателите ја придружувале питомката до нејзиното вечно почивалиште.

Нејзините најблиски сè уште не можатда поверуваат дека така ненадејно и неправедно ја загубиле својата 19-годишна ќерка.

Десетици морнарички кадети од класата на 19-годишната девојка, воена почесна стража и дел од морнаричкиот бенд исто така од рано утрото беа во црквата.

„Сакаме да знаеме од што почина“

Оброкот во ресторанот за брза храна во местото La Goulette (Тунис) е она што, според сите досегашни податоци, предизвикало труење со храна на несреќната грчка кадетк, што од засега непознати причини доведе до брзо влошување на нејзината здравствена состојба, а потоа и смрт.

Според информации на protothema.gr, несреќната Талија ручала во синџир за брза храна во La Goulette. Таа го поделила истиот хамбургер со една од другите кадетки (јаделе по половина) и пиеле од истиот милкшејк. Враќајќи се во бродот „Прометеј“, и двете покажале симптоми на труење.

Колешката на несреќната Талија околу два дена имала температура од 38, а потоа се опоравила. Вреди да се напомене дека медицинскиот персонал на бродот за општа поддршка „Прометеј“ откако испловил од Тунис истовремено биле забележани дури 15 случаи на труење со храна на поморски кадети.

19-годишната девојка, која по драматичното влошување на здравјето заврши во болницата „Дел Маре“ во Неапол, имала и треска и температура од 38-38,5 која се намалила со земање антипиретици. Во вторникот, денот кога Талија била пренесена во италијанската болница по смртта на Прометеј во Неапол, забележан е оток на нејзините нозе и здравствениот персонал сметал дека тоа е симптом на можна инфекција на уринарниот тракт.

До креветот во болницата во Неапол, вечерта во вторник на 23 август, Талија пешачела до болницата. За жал, нејзиното здравје брзо се влошило во следните неколку часа. Таа беше примена на Одделот за интензивна нега во средата наутро и почина во раните утрински часови во четврток, 25 август, оставајќи го семејството и морнарицата во жалост.

Зошто и како труењето со храна имало ваков развој на настаните кај 19-годишната кадетка треба да одговори обдукцијата извршена од италијански лекари во Неапол.

Трагедијата со загубата на 19-годишната бруцошка (оваа година би учела 2-ра година на Школата за поморски кадети) се случила за време на воспоставеното летно тренажно крстарење на СНД. Откако испловил од Тунис, и пред да се закотви во Неапол, PGY Prometheus, најголемиот брод во флотата што работи првенствено како танкер за нафта, ја наполнил фрегатата Канарис, која исто така превезувала морски кадети за летното тренинг крстарење.

Сигурно е дека никој немал впечаток дека здравјето на 19-годишната девојка е во смртна опасност, ниту пак колку е критична нејзината состојба. Впрочем, како што рековме погоре, несреќната Талија во болницата во Неапол влегла пешачејќи. Доколку офицерите на морнарицата ја разбрале критичноста на ситуацијата на Талија, уште од првиот момент ќе побарале хеликоптер од италијанските власти за што побрзо да ја пренесат во болница.

📸

📸

📸

📸

За жал, нејзиното здравје брзо се влошило од вторникот навечер до четвртокот наутро, кога починала.