Загорската општина Десиниќ во Хрватска е обвиена во црно, откако ненадејно почина 23-годишната Инес Швајца. Девојката била вработена во KBC Rebro како медицинска сестра, а во слободно време била и мажоретка и му помагала на пожарникарско друштво. Таа во саботата настапила со колешките мажоретки од Десиниќ, а ден подоцна почина.

Засега се уште нема официјални информации за причината за смртта на младата девојка, но мештаните за локалниот портал Zagorje.com изјавиле дека најверојатно се работи за ненадеен срцев удар.

– Сакаме да изразиме сочувство до семејството и роднините на нашата драга Инес, која прерано не напушти. Нема утешни зборови што би можеле да ги кажеме, нема зборови што сега би ги утешиле оние што и биле најблиски, но едно е сигурно – таа засекогаш ќе остане во нашите срца и сеќавања.

– Во нашето здружение дојде како мало девојче и си замина како возрасно девојче, остави посебен белег во нашата приказна и секогаш зрачеше со посебна топлина. Беше убава девојка која со својата насмевка красеше многу настапи и пред само два дена за жал последен пат заигра со нас. Инес, иако не успеа да ставиш крај на својата приказна, уште долго ќе бидеш кај нас, твоето име ќе се споменува на уште многу страници и ќе живееш во многу спомени.

Од Инес се прости и доброволното противпожарно друштво Храшче, чиј член беше Инес.

– Во длабока болка ги известуваме сите пријатели пожарникари дека нашиот ангел со прекрасна смирувачка насмевка, нашата членка Инес Швајцар (23), ненадејно не напушти. Нема утешни зборови за да не утешат. Ништо не може да ја замени загубата на саканата личност и ниту еден збор не може да ја изрази тагата што ја чувствуваме, но спомените се неизбришливи. Погребот на нашата драга покојна ќе биде во четврток на 27 април 2023 година во 16:00 часот на локалните гробишта Краљевец на Шутла. Изразуваме длабоко сочувство до семејството, роднините и пријателите. Дај ѝ вечен одмор, Господи, нека ѝ свети вечна светлина. Наш ангел, чувај нè и заштити нè – рекоа пожарникарското здружение Храшче.