Словенија денеска попладне е погодена од студен бран, што предизвика хаос во централна Словенија. Силен бурен ветер собори дрвја, а во Крањ и Марибор ветерот однесе околу 70 покриви.

Неверојатна снимка од Словенија која во четвртокот попладне ја зафати силно невреме. Налетите на ветрот надминаа 100 километри на час, корнеа дрвја и креваа покриви, превртуваа корпи за отпадоци и дуваа сообраќајни знаци, билборди и градежни материјали низ главниот град на Словенија.

Според податоците на Агенцијата за заштита на животната средина (Арсо), ветерот достигнал брзина од 102 километри на час, што е нов рекорд.

Иако силниот ветер се смири по еден час беснеење, во Словенија до петок попладне беше издадено портокалово предупредување за невреме.

Според последните податоци, силниот ветер во областа Крањ и Љубљана целосно откорнал повеќе од 70 покриви. Љубљанското породилиште и зградата „Интереуропа“ останаа без покрив. Покривот е откриен на една од станбените згради во центарот на Крањ во близина на главната автобуска станица.

Роберт Окорн од Љубљанската противпожарна бригада во 15 часот и 5 минути изјавил дека до моментот имаат 23 интервенции, но ситуацијата се менува од минута во минута.

– Откорнати се претежно покриви и паднати дрвја. Во исто време, сè уште имаме пожар на Дебно врх. Не знам ни колку пожарникари се на терен. Се крена цела Љубљана – ја опиша ситуацијата Окорн. Во 16 часот и 44 минути веќе имале 114 интервенции.

Полициската управа во Љубљана примила многу повици, особено во периодот од 14 до 16 часот. Билборд удрил во мотоциклистот и полесно го повредил. Тие биле информирани за паднатите дрвја, поради што неколку патишта се непроодни.

На улицата Ракушева во Љубљана од градилиште бил однесен гипс картон и удрил во возило и го скршил стаклото. Во незгодата полесно е повреден сопатник во возилото. Случајни минувачи спасиле жена која била полесно повредена од под паднато дрво во паркот во Тиволи, откри словенечката полиција.

– Бидејќи слична ситуација сигурно ќе има и на други места во Љубљана и пошироко, ве молиме за голема претпазливост, толеранција и трпение – велат од претпријатието за комунални услуги.

Службите за итни случаи ги користат сите расположливи средства за отстранување на последиците и враќање на сообраќајот воп нормала. Полицијата апелира на внимателност на патиштата.

📸

📸

📸