Двоен силен земјотрес се случи денеска напладне на островот Самос со 14 минути разлика.

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во средата во морската област кај егејскиот остров Самос, се наведува во соопштението на Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина.

Епицентарот на земјотресот бил на 17 километри југозападно од градот Питагора, соопшти Институтот. Длабочината била 12,8 километри, а земјотресот е регистриран околу 13 часот и 10 минути. Во моментов нема извештаи за жртви, пренесува ekathimerini.com.

Уште еден слаб земјотрес се случи во 12:56 часот во истото подрачје. Беше измерено дека земјотресот бил со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала и дека е регистриран на длабочина од околу 10 километри.

И двата земјотреси, според очевидци, особено биле почувствувани на островот, но до сега нема извештаи за материјална штета или повредени. На островот владее немир.

Во 13:19 часот во областа се случи слаб последователен потрес од 3,1 степени според Рихтеровата скала.

Како што известува градоначалникот на западен Самос, Александрос Лимберис на protothema.gr, она што предизвика вознемиреност кај жителите е фактот дека вториот земјотрес бил со поголем интензитет од првиот, со што никој не ја знае еволуцијата на низата.

„Она што не загрижува во овој момент е фактот што вториот земјотрес беше посилен од првиот. Нормално, вториот требаше да биде со помал интензитет за да се смета за афтершок, но не се случи така. Посакуваме вториот земјотрес да беше главниот и да завршиме тука. Засега не ни е пријавена штета, но заедно со техничката служба ќе го обиколиме просторот. Сите се исплашени, загрижени, не поминаа многу години од смртоносниот земјотрес во 2020 година“.

Претседателот на Организацијата за антисеизмичко планирање и заштита и професор по геологија, Ефтимиос Лекас, зборуваше за двата земјотреси што се случија на Самос за неколку минути, со јачина од 4,7 и 5,2 Рихтер.

Како што објасни, тоа се два различни земјотреси, а не стандардната секвенца што обично се следи, а вториот не е последователен потрес.

„Контактирав со градоначалникот, дадени се инструкции за потребните процедури“, изјави г-дин Лекас во изјава за СКАИ и изјави дека „немаме поим дали има некакви последици за штети или повреди“.

Тој рече дека двата нови земјотреси не се поврзани со земјотресите што се случија пред две години.

„Сè уште сме претпазливи“, забележа Ефтимиос Лекас.