– Ова е човекот кој требаше да ме убие вечерва. Барам итно да биде приведен од Спасовски и МВР! #НемаПовлекувањеЗаМакедонија, напиша лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот ФБ профил.

Демонстрантите кои протестираа против францускиот предлог беа нападнати со стаклени шишиња и камења од група луѓе кај плоштадот Скендербег. Во групата имаше и вооружено лице кое во раката држеше со пиштол.