Маж, сопруга и две деца – сите останаа мртви. Една од најшокантните трагедии во последните 20 години во Србија се случи во април 2005 година. Телата на сите членови на семејството, меѓу кои и две мртви деца, биле пронајдени откако полицијата упаднала во стан од кој со денови никој не се јавувал.

Плач и болка, страшна тага на роднините. Истрагата утврдила дека членовите на семејството само се испоубиле, но дали е навистина така? Мистеријата продолжува до ден-денес, а многумина се сомневаат дека семејството е убиено.

Тања и Зоран Градишка од Земун заедно решиле да ги убијат синовите и да се самоубијат – ова бил заклучокот на вештачењето. Утврдиле дека Тања Градишка ги убила синовите Тони и Лука додека спиела, го убила сопругот Зоран, а потоа се самоубила…

Болка и лелеци кога полицијата го изнесла телата

Целото семејство се вратило од Будимпешта во четврток, 31 март 2005 година. И никој не ги видел оттогаш.

Конечниот збор на експертите од Институтот за судска медицина и криминалистичките инспектори за случајот со семејството Градишка од Земун е дека сопружниците заедно одлучиле за делото колективно самоубиство и убиство. Извршителот на монструозниот чин била Тања, која прво ги убила синовите Тони и Лука додека спиеле, а потоа го застрелала во уста сопругот Зоран. На крајот седнала меѓу мртвите синови и си пресудила.

Инаку, првите наводи на истрагата беа дека Зоран со пиштол ги убил сопругата и синовите, а потоа се самоубил испуштајќи плин од плинска боца, што го задушило …

Вештаците ова го заклучиле врз основа на материјални докази, анализа на парафинската ракавица и прошталното писмо. Полицијата истражува дали има можни поттикнувачи на трагедијата. Се сомнева дека Зоран зад себе оставил големи долгови. Неофицијално се шпекулира за три милиони евра. Се истражуваат приказни за неговите бизниси и деловни партнери. Полицијата извршила претрес и на телефонски списоци, за да утврди со кого семејството Градишка било во врска.

Во прилог на тезата дека сопружниците биле притиснати од долгови е тоа што една недела пред трагедијата непознати лица го чекале Зоран пред зградата, му се заканувале и физички го нападнале.

Неофицијално, траги од оваа тортура биле пронајдени и при обдукцијата, каде биле констатирани модринки и повреди на рацете. Ден пред трагедијата на истото место бил провален и неговиот автомобил шкода фелиција, а пред извесно време му бил „одземен“ и џипот.

Родителите на Тања и Зоран негираат дека нивните деца имале некакви семејни проблеми. Тие не оставија полициски досиеја, ниту пак оставија евиденција во некоја психијатриска установа. Станува збор за обично, навидум здраво семејство. Зоран се занимавал со трговија со недвижнини, а Тања работела како програмер во банка. Дипломирала на Природно-математичкиот факултет, а се подготвувала и за магистратура.

Во пресрет на кобната вечер, Зоран и Тања на враќање од Будимпешта застанале да ги земат своите синови кои престојувале во викендичката на родителите на Тања во Војводина и околу полноќ стигнале дома. Зоран бил архитект и се занимавал со претприемнички активности и изградил зграда на елитна локација во Белград. Во раните деведесетти почнал да се занимава со недвижен имот, со што семејството брзо се збогатило. Сепак, според некои приказни, тој во последните неколку години бил во големи финансиски проблеми.

Во улицата Лазаревичева, во строгиот центар на Белград, Зоран и Тања Градишка зад себе оставија недовршена седумкатница. На таблата на градилиштето пишува „дека инвеститор на величествениот станбено деловен објект е Тања Градишка“. Проблемите околу финансирањето на оваа градба, се претпоставува, би можеле да бидат една од причините за трагедијата.

Наоди од парафински ракавици биле земени од рацете на членовите на семејството Градишка. Експертите заклучиле дека на рацете на децата не биле пронајдени честички од барут, додека таткото имал мала количина на левата рака, а мајката многу повеќе на дланките и над дланките од двете раце.

Енигмата со гасови

Мешавината на пропан и бутан, попозната како гас бутан, сама по себе не е отровна. Доколку се остави отворена боца во станот, овој гас делува така што го „истиснува“ кислородот од затворената просторија, па луѓето најчесто се гушат поради недостаток на воздух, а не поради труење со бутан.

Само во случај на негово палење се создава јаглерод моноксид, а човек може да умре со вдишување. При обдукцијата на телата на жртвите можело да се забележат само ткивни промени предизвикани од недостаток на јаглерод диоксид, а не и бутан, што беше потврдено со токсиколошките анализи на семејството Градишка (нема елементи на вдишување гас).

Зоран (44), неговата сопруга Тања (43) и синовите Тони (17) и Лука (12) се жртви на монструозно безумие. Истрагата по смртта на ова семејство се водеше неколку недели. Иако е донесен официјален заклучок, има многумина кои сметаат дека ова е едно од најмонструозните злосторства, а не самоубиство.