Ненад Калуѓеровиќ, за кој се верува дека вчера попладне испукал смртоносен куршум кон убиецот од Цетиње, Вук Бориловиќ, има богата и бизарна биографија, чии најинтересни детали се во 2006 година и уште едно злосторство кое ја потресе земјата таа година Цетиње, пишува српски „Блиц“.

„Блиц“ потсетува дека на 13 август 2006 година – речиси 16 години од крвавата пресметка со Бориловиќ – околу 22:00 часот на улицата Бајова во Цетиње, пред ресторанот Амбасадор, бил убиен Жељко Јовановиќ. Како што соопштила тогаш полицијата, според медиумот, осомничен за убиството бил Ненад Калуѓеровиќ, по кого била распишана потерница.

Истиот Ненад Калуѓеровиќ вчера повторно се најде во центарот на вниманието на јавноста. Според црногорскиот портал „Стандард“, Калуѓеровиќ по убиството на Бориловиќ побегнал, а полицијата преговара со него за да се предаде.

Полицијата соопшти дека од неговиот куршум бил погоден и Бориловиќ, но дека не знаат кој бил фатален. Кој го испукал смртоносниот истрел во Бориловиќ ќе покаже само извештајот од обдукцијата, пишува во извештаите од тамошните медиуми.

Калуѓеровиќ и една од жртвите на Бориловиќ, Митар Митровиќ, биле кумови. А Митровиќ му бил кум и на Милош Мартиновиќ, чија сопруга и двете деца Бориловиќ прв ги убил.

Тој бил во бегство две години.

Како што објавија медиумите во 2006 година по убиството на Јовановиќ, семејството на убиениот Жељко Јовановиќ во писма до црногорските власти тврдело дека на Калуѓеровиќ по убиството му било дозволено да избега, дека цетинската полиција воопшто не го блокирала градот и дека МУП практично не го барал.

На семејството Јовановиќ му одговорил лично Филип Вујановиќ, тогашниот претседател на Црна Гора, кој во јуни 2008 година ги информирал дека по Ненад Калуѓеровиќ е распишана локална, национална и меѓународна потерница преку Интерпол во Подгорица и дека оперативните податоци на полицијата укажуваат дека некогаш престојувал во Босна и Херцеговина, а сега до сега бил во Русија, пишуваат медиумите.

По две години во бегство, Калуѓеровиќ се предал, пишува „Монитор“. На судењето тој изјавил дека не е виновен и дека не го убил Јовановиќ. Рекол дека избегал бидејќи претходно бил невин во притвор, па не сакал тоа да се повтори.

Во 2010 година, Калуѓеровиќ бил осуден на 10 години затвор за убиството на Јовановиќ. Седум месеци подоцна, тој бил ослободен на повторното судење.

Потоа, Калуѓеровиќ не бил споменуван во медиумите околу 10 години, се до септември минатата година кога бил уапсен под сомнение дека сторил кривично дело тероризам бидејќи бил дел од група која се обидела да го спречи устоличувањето на митрополитот Јоаники во Цетиње, пишуваат медиумите во регионот.