29-годишникот кој пукаше и го уби таткото на својата сипруга и се криеше во планините за да не биде уапсен, приведен е утрово во 9 часот и 30 минути. Всушност, како што јавуваат грчките медиуми, неговите први зборови до полицијата биле „Се каам, се извинувам“.

Наводниот сторител, според информациите, утрото во 8 часот и 30 минути се јавил во полиција во Арта и рекол дека се наоѓа во Дафнула Евританија. Веднаш била организирана акција за негово пронаоѓање и апсење.

Дваесет и деветгодишникот во четвртокот попладне со четири куршуми смртно го ранил својот дедо (татко на неговата сопруга), но според полициски извори се уште не е разјаснет видот на огненото оружје што го употребил бидејќи го фрлил некаде на планината. Попладне се очекува да биде спроведен кај обвинителот во Арта.

Во меѓувреме, автомобилот во кој избегал 29-годишниот бил забележан на границата Арта-Аитолоакарнанија, додека според полициски службеници, 29-годишникот бил пречекан од локален овчар, на кому му рекол дека отишол на планина бидејќи има проблеми со роднините.

29-годишниот зет пукал и го убил својот 75-годишен дедо, бидејќи несреќниот старец ја поддржувал ќерка му во нивниот развод.

Се започнало во четвртокот наутро, кога 29-годишниот стапил во контакт со неговата 36-годишна поранешна сопруга со цел да ја посети во селото на неговиот едо и да го види своето 2-годишно дете. 36-годишната жена, несомневајќи се што може да се случи, го прифатила предлогот и го чекала во татковата куќа во селото.

29-годишникот тргнувајќи од својот дом во селото Месопиргос Артас ја посетил куќата на својот дедо под изговор дека сака да го види своето 2-годишно дете. Кога насилникот пристигнал кај неговиот дедо се чинело дека се е во ред, но во моментот кога почнале да разговараат за нивните лични работи меѓу него и неговата 36-годишна поранешна сопруга, работите излегле од контрола и 29-годишниот се степал со 75-годишниот.

Тогаш 29-годишникот го зел пиштолот што го имал во автомобилот и го вперил во несреќниот старец кој ја бранел својата ќерка.

29-годишникот полн со бес четири пати го застрелал несреќниот маж од непосредна близина, убивајќи го во дворот од нивната куќа пред очите на неговата баба (мајка на сопругата), сопругата и сопственото дете.

Всушност, во моментот напнатост, 29-годишникот се обидел да ја убие и својата поранешна сопруга, но без да успее, а кога сфатил што се случило, го зел автомобилот и си заминал.

Од пукањето цело село станало на нозе, а веднаш била известена Полицијата која отишла во куќата и го пронашла несреќниот старец во локва крв.