Украинскиот Калуш Оркестар синоќа победи на Евровизија со неверојатни 439 поени од публиката.

Европа синоќа изгледа се солидаризира со Украина која е во војна, а момците од оркестарот Калуш со недели се на врвот на обложувалниците. Пред финалето, обложувалниците им дадоа повеќе од 60% шанси за победа.

Сепак, тие не беа првиот избор на Украинците за Евровизија.

Украинците ја избраа песната за Евровизија пред да започне руската инвазија на Украина. Алина Паш победи на националниот натпревар со песната Shadows of Forgotten Ancestors, но пејачката се повлече од натпреварот откако изби скандал околу нејзината посета на Крим.

Така наместо Алина, можност добија момците од оркестарот Калуш.

Калуш е украинска рап група основана во 2019 година. Бендот се состои од основачот и рапер Олег Псјук, мултиинструменталистот Игор Диденчук и танчерот Влад Курочка. Диденчук е член и на електро-фолк бендот Go_A, кој минатата година ја воодушеви Европа на Евровизија.

Песната Стефанија со недели е една од најпопуларните песни во Украина, а членовите на групата велат дека станала „украинска химна“.

„Сите ја пееја нашата песна. Првично беше посветена на мајка ми, по која беше именувана, но сега е песна за сите мајки“, рече пејачот за песната посветена на една жена, во која зборува за убавите спомени од мајка.

Во песната се зборува за стареење, а атмосферата е носталгична. Нараторот сфаќа колку мајка му направила за него, свесен е за нејзините борби и за сето она низ кое поминала. На крајот од строфата се слуша приспивна песна.