Седумнаесетгодишna средношколкa од Краљево вчера околу 18 часот се обидела да се самоубие во тоалетот на училиштето. За среќа, трагедијата е избегната и нејзиниот живот не е во животна опасност.

Според неофицијални информации, девојчето се обидело да ги пресече вените на надлактицата во училишниот тоалет, но било спречено во тоа.

Набрзо на местото на настанот пристигнале припадници на полицијата, како и екипа на итната помош.

Девојчето со возило на Итна медицинска помош било итно пренесено во Општата болница „Студеница“, а откако и биле санирани повредите, како што дознава Нова.рс, во придружба на родителите била испратена дома.