Ватерполистот и хрватски репрезентативец од Макарска Иван Буљубашиќ на својот Фејсбук профил отворено проговори за болеста наречена алопеција, која е болест што предизвикува опаѓање на косата.

Спортистот кој на Светското првенство во ватерполо одржано во 2017 година, заедно со останатите и донесе злато на Хрватска, го погоди непријатна автоимуна болест, но 35-годишниот ватерполист и татко на малото девојче Ноа ќе каже дека и покрај ова никогаш не бил посреќен. Тој решил да го сподели своето искуство со болеста и неговата приказна воопшто поради различните приказни и теории кои кружат за причините за бричењето на главата целосно ќелава.

Зборувајќи отворено за алопецијата, Иван придонесе за подигање на свеста за болеста, па можеби повеќе луѓе ќе знаат, на пример, дека оние кои страдаат од алопеција не се заразни. На крајот на краиштата, објавата на Иван, која за кратко време собра голем број на поддржувачки коментари, ја пренесуваме во целост.

– Да го направиме и тоа, бидејќи веќе слушам секакви приказни. Од тоа дека сум тешко болен, дека умирам, до тоа што целосно сум полудел и поради тоа сум ја избричил брадата и косата. Ништо од горенаведеното не е точно. Никогаш во животот не сум бил посреќен, поисполнет и позадоволен од сега. Физички се чувствувам одлично, а во семејството и во бракот ми „цветаат цвеќиња“.

Меѓутоа, за да не биде се толку розово, некој одозгора ги вклучи прстите и јас добив алопеција. За оние кои не знаат, тоа е автоимуна болест која го напаѓа фоликулот на косата. Овој пат „добив“ на лотарија и ја добив најлошата можна форма на алопеција, т.н. Универзална алопеција. Во мојот случај, опаѓањето на косата не престана само на брадата или косата, туку продолжи да се шири низ телото. Наскоро најверојатно ќе останам без веѓи и трепки. Со ова ве предупредувам да не се плашите кога ќе ме видите.

Причините за алопеција можат да бидат различни, таа е недоволно истражена, а лекот се уште не е пронајден. Алопецијата не е заразна! Сè уште можете да се дружите со мене. Така, освен што изгледам болно, внимавам се да е супер и да сум сепак „нормалниот“ Буљо. Немам никакви проблеми со мојата моментална состојба, шегите се секогаш добри и ветувам дека Марина нема да удри никого како Вил Смит на Крис Рок кога ја спомна алопецијата на неговата сопруга на минатогодишните Оскари.

Искрено, најмногу се загрижив како Ноа ќе реагира на целата оваа ненадејна промена, но на сите ни докажа уште еднаш дека е мало чудо од дете и како што можете да видите на цртежот, тато е сепак тато, без разлика како изгледа. Толку од мене. Останете поздравени, само позитивно и весели, напиша во својата објава Иван, кому му посакуваме да продолжи да цвета во неговиот семеен живот и да одржува позитивен поглед на животот и спортската борбеност.