Неприлагодена брзина била причина за тешка сообраќајна несреќа кај наплатната рампа Горичан на автопатот А4 во Хрватска доцна синоќа, во која во средата околу 20 часот и 15 минути загинал 44-годишен возач на приватен автомобил со регистрација на Чаковец, извести меѓуимурската полиција во четвртокот за резултатите од истрагата.

Починатиот возач бил командир во Противпожарната служба во Доњи Краљевец, а во автомобилот бил сам.

Страшна трагедија ги погоди сите жители на Доњи Краљевец, а пријателите од доброволното противпожарно друштво Доњи Краљевец со објава на Фејсбук се простија од својот починат колега.

– Со голема тага известуваме дека вчера во доцните вечерни часови трагично почина член на нашето друштво, командант на ППД Доњи Краљевец, командирот на ВЗО Доњи Краљевец и член на командата на ВЗ Меѓумурска жупанија, г-дин Маријан Блажек. Почивај во мир пријателе… Последното збогување ќе биде во петок 21.04.2023. година во 16:00 часот на гробиштата во Доњи Краљевац – напишаа во објава на Фејсбук.

Во продолжение потсетуваме на страшните слики од трагичната сообраќајка:

📸

📸

📸

📸