Асим Кокиќ, еден од четворицата работници на градежната компанија „Структура“ кои учествуваа во тешката сообраќајна несреќа кај Мркоњиќ Град, синоќа во медицинскиот центар Сараево ја загуби битката за живот. Кокиќ по несреќата беше во критична состојба, но за жал неговата состојба не се подобрила и починал околу 22 часот.

Кокиќ од 8 април се наоѓаше на лекување во УКЦ Сараево, но и покрај напорите на медицинскиот персонал не успеа да се опорави од повредите со кои се здоби во несреќата. Ова е веќе четврта жртва во тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Мркоњиќ Град на 7 април.

Во несреќата учествувале товарни возила „Форд“ и „Мицубиши“, а за жал животот го загубиле тројца работници на „Структура“, Сенад Пошко (44), Елвир Чагаљ (46) и Селведин Црнац (42). Повредени беа уште три лица, а најтешко беше повреден токму Асим Кокиќ кој од Јајце итно беше префрлен во УЦ Сараево.