Пејачот Аца Лукас зад себе има три брака, па вели дека не го бива во давање љубовни совети.

Фолкерот сега откри што отсекогаш го фасцинирало кај понежниот пол и што според него мора да има една совршена жена.

– Па, жени… Никогаш не го знаев тој одговор. Таа мора да биде убава, но паметна. Таа може да биде паметна, но мора да биде и убава. Само се шегувам. Секогаш има нешто што ве привлекува. Кога ме прашуваат со колку жени сум бил, секогаш велам: „Многу помалку отколку што можете да замислите!“. Можам да се преправам дека сум експерт за жени, но навистина не сум. Јас само ги почитувам и сакам жените. И ние мажите правиме сè што правиме, го правиме тоа за жените, го правиме тоа за жените да не сакаат, а ретко кој може да го признае тоа, но тоа е вистината. Каков би бил животот без жени?! Смешно – со насмевка призна музичарот.

Лукас ретко навлегува во подлабоката приказна за жените во јавноста, тврдејќи дека неговиот живот е музика што го претставува неговиот личен стил.

– Секогаш сум задоволен, никогаш не објавувам песна ако не сум задоволен. Сè додека мојот вкус и задоволство одговараат на публиката, ние ќе продолжиме да го правиме тоа што го правиме. Ја сакам музиката и секогаш прво го барам сопственото задоволство, затоа што најмногу ме прави она што го сакам – вели Аца Лукас и се обидува да спакува рецепт за успех:

– Луѓето доаѓаат на мој настап поради претходната забава, па оние кои веќе биле, сигурно ќе дојдат следниот пат и ќе привлечат нови луѓе – изјави Лукас за Телеграф.рс.