Француската полиција се соочува со нови обвинувања за прекумерна сила по масовните протести против пензиските реформи.

Сликите и снимките од протестот во четвртокот кружат на интернет покажуваат како полицаец удира млад човек по земја меѓу неговите нозе, а потоа си заминува.

26-годишниот, за кој француските медиуми велат дека е инженер, рече дека бил соборен на земја од полицаец додека се фотографирал за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Друг полицаец се нафрлил кон него и го удрил со пендрек во препоните.

Адвокатката на младото, Луси Симонс, рече дека тестисот на младиот човек морал да биде ампутиран по насилничкото однесување на полицаецот и дека таа поднесува жалба во име на нејзиниот клиент за „намерно насилство што доведе до осакатување од страна на лице од јавна власт“.

„Тоа беше толку силен удар што мораа да му го ампутираат тестисот“, рече таа и додаде дека повредениот инженер се уште е во болница.

„Ова не е случај на самоодбрана или потреба. Доказ се сликите што ги имаме и фактот дека тој не бил уапсен во тоа време“, додаде таа.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека 80.000 луѓе марширале низ Париз во четвртокот како дел од националните протести против планот на претседателот Емануел Макрон да ја зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

Шефот на париската полиција Лоран Нуњез нареди истрага за точните околности на инцидентот, бидејќи гневот се зголеми поради случајот на прекумерна сила од страна на француската полиција, на кој граѓаните се жалат со години.

Француската полиција и другите агенции за спроведување на законот веќе подолго време се преплавени со жалби за прекумерна употреба на сила. Полициските синдикати тврдат дека нивните членови честопати и самите се жртви на насилство на јавни собири.