М.К., кој до смрт вчера го претепа младиот војник Јаков Б. (21), е спроведен на распит во Жупаниското државно правобранителство во Славонски Брод.

Јаков Бочкај почина утрово околу 9:20 часот во болницата во Пожега како последица на тепање. Напаѓачот и жртвата биле пријатели и биле заедно таа вечер, објавија хрватските медиуми.

Според полицијата, во саботата околу 2.15 часот во Пожега, на плоштадот Свето Тројство, на паркинг, по кратка вербална расправија, пријавениот физички го нападнал 21-годишниот другар, удирајќи го неколку пати во главата.

– Од ударите 21-годишникот паднал, а пријавениот продолжил да го удира уште неколку пати и го напуштил местото на настанот. Повредениот 21-годишник бил пренесен во Општа жупаниска болница во Пожега, каде што почина денес од здобиените повреди, се вели во соопштението.

Порталот Požega.eu објави дека двајцата млади биле долгогодишни пријатели кои практично заедно пораснале и дека таа вечер биле заедно. Се уште не се знае ништо за мотивите за тепањето.

Заедно пораснаа уште од мали, велат нивните пријатели. М.К. и претепаниот Јаков го делеле тревикот на фудбалскиот клуб за кој и двајцата играле, тренирале и оделе на натпревари.

Пријателите на претепаниот млад човек од основно и средно училиште, сограѓани и соиграчи од фудбалскиот клуб се во шок. Рекоа дека убиениот бил многу добро момче.

Požega.eu објави и дека Јаков остана во хрватската војска, додека другите членови на семејството заминале да работат во Германија. По веста за претепувањето на нивниот син, родителите се вратија во Хрватска.

Семејството се уште не знае што точно се случило, но близок член на семејството, кој исто така пристигна од странство, за хрватски портал изјави дека таткото на напаѓачот утрово го посети семејството на жртвата.

Осомничениот за убиството

„Дојде и праша како е, а пред неколку моменти ни се јавија од Општата жупанска болница во Пожега дека починал. Човекот не знаеше за себе. Убиени се две семејства“, накратко рече тој.

Тага изразија и соиграчите на Јаков од ФК Еминовци кои во негова чест на стадионот закачија црно знаме.

„Нашиот пријател и соиграч не напушти прерано утрово на 21 година. Тешко е да се поверува дека повеќе нема да го носиме дресот и копачките заедно, да играме со него и да се дружиме заедно. Јаков остави белег на теренот и во нашите срца, тој беше добар пријател, играч, сограѓанин, секогаш насмеан и поддржувач на сите играчи. Изразуваме искрено сочувство до семејството, роднините и пријателите и ја даваме сета можна поддршка. Почивај во мир Ј.!“, соопштија од клубот.